עמוד הבית   |   אודות בלה אגמון   |   אודות השיטה   |   אלרגיה לדיאטה   |   כיצד מתרחש הטיפול   |   הרזיה ללא דיאטה   |   מאמרים   |   יצירת קשרתוכניות ליווי


ערוץ youtube


סיפורים מהקלינקה

סיפורים מהקלינקה

איך הפכתי ממרזה לרזה - סיפורה של ג.

כמעט מאז שאני זוכרת את עצמי התעסקתי עם דיאטות

זה היה מתבקש, נולדתי לאמא שעשתה דיאטות כל החיים שלה.

סבתא שלי הייתה אישה שמנה מאד ואמא שלי הייתה נחושה בדעתה להיות ההפך ממנה וגם למנוע את זה מהבנות שלה ....(היא ניסתה לפחות).

מגיל מאד צעיר אמא שלי הפכה להיות פריקית של דיאטות. בגיל 12 היא הצטרפה לקבוצת הרזיה ידועה והייתה המשתתפת הכי צעירה שם (אז עוד לא היו קבוצות לילדים). היא למדה באדיקות הכול על קלוריות, גרמים של שומן וקבוצות מזון ושמרה פחות או יותר על דיאטה זו או אחרת כל הזמן. עם הפסקות כמובן, בהן הייתה מפסיקה לשמור ואוכלת מכל הבא ליד, מעלה את כל מה שהורידה בעמל רב ומתחילה שוב בדיאטה.

הבית נחלק למחנה הרזים ומחנה השמנים

אבא שלי היה ההפך הגמור ממנה. הוא היה רזה כל החיים שלו, אכל נורמאלי ומעולם לא הצליח להבין את אמא.

הבית שלנו נחלק לשני מחנות , אמא אחותי ואני השומרות, מול אבא ואחי הקטן, הרזים בני המזל.

רוב הזמן שלט בבית מחנה הדיאטה .

אמא ואחותי (שתיהן ביחד או כל אחת לחוד) היו מכריזות על כך שהגיע הזמן לשמור ומתחילות דיאטה. זה היה סימן להתחלה של תקופת היובש בבית. תקופה בה לא היה אוכל טעים, לא היו יציאות משפחתיות לבית קפה או מסעדה, לא היו אורחים. מה שהיה זה לחם קל, סלטי ירקות יבשים, טונה במים או פסטראמה, חזה עוף בתנור ודג אפוי עם שלוש כפות אורז והמון דיבורים על כוח רצון, חשיבותה של מסגרת ואויבים שרצוי לא להכניס הביתה.

בתקופה זו היה מחנה הרזים יורד למחתרת ומתחמק מהבית לגיחות של אכילה שפויה תוך המתנה סבלנית לשבירה של הדיאטה. והשבירה הגיעה , תמיד, ויחד אתה חזרו בגדול העוגות, המאכלים הטעמים שאמא ידעה לבשל, בתי קפה ומסעדות, וכמובן פילוסופיות האומרות שחיים פעם אחת וצריך ליהנות מהחיים.

כמובן שעליה במשקל לא איחרה לבוא ובעקבותיה היה ברור שבמוקדם או במאוחר תגיע עוד פעם הדיאטה התורנית.

מה שהיה הכי מפתיע בכל המשוואה הזאת הוא שאבא ואחי שמעולם לא שמרו או עשו דיאטה נשארו רזים בעוד אמא ואחותי הלכו ועלו במשקל עם השנים.

"אמא איך זה שאבא אף פעם לא עושה דיאטה,אוכל הכול והוא רזה, ואת שכל כך שומרת ומקפידה הרבה יותר שמנה ממנו?"

כשגדלתי קצת ניסיתי עוד להבין את האבסורד הזה ואפילו שאלתי את אמא אחרי הכרזת הדיאטה התורנית שלה "אמא איך זה שאבא אף פעם לא עושה דיאטה,אוכל הכול והוא רזה, ואת שכל כך שומרת ומקפידה הרבה יותר שמנה ממנו?"הייתי רק בת שמונה וכשאני נזכרת בשאלה הזאת אני מתמלאת בהערצה רבה לאותה ילדה קטנה וחכמה שהייתי. מיותר לציין שאמא לא אהבה את השאלה ולא ענתה עליה ישירות, היא רק הסתכלה עלי ואמרה שיש אנשים ברי מזל כמו אבא שנולדו רזים והם לא צריכים לשמור אף פעם, ויש כאלה כמוה וכמו אחותי שנולדו שמנים וצריכים תמיד לשמור אחרת הם יהיו כמו סבתא, כשאמרה זאת היא הסתכלה עלי במבט נוקב ואמרה "גם לך יש את הגנים שלי ושל אחותך ואם את לא רוצה להיות כמו סבתא כדאי לך לשמור כמונו".

לא רציתי להיות כמו סבתא ,למרות שמאד אהבתי אותה. המשקל העצום שלה לא מצא חן בעיני והפחד שאהיה כמוה אם לא אשמור חלחל חזק לתוכי.

לא האמנתי לאבא שאמר "צריך פשוט לאכול כשרעבים והכול יהיה בסדר"

אבא שלי דווקא ניסה להסביר לי שאין שום צורך לשמור, שזה לא עניין של הגנים ושל כוח רצון וזה הכול בראש " צריך פשוט לאכול כשרעבים והכול יהיה בסדר "תראי אותי "הוא אמר " אני תמיד הייתי רזה בלי שום דיאטה." אבל אני לא האמנתי לו, זה היה נראה פשוט מידי, " אין לך גנים של שמנים" הייתי אומרת לו כשהצטרפתי לאט לאט אבל בטוח למחנה הדיאטה של הבית.

וכך הפכתי גם אני להיות פריקית של דיאטות

למדתי כמו אמא ואחותי לספור קלוריות, להישקל , לקזז , לאכול דייאט ו.... לגנוב בסתר אוכל טעים כשאף אחד לא רואה.

ככל שגדלתי ראיתי שאמא צדקה ,אני אכן נולדתי שמנה, קיבלתי את הגנים שלה ולא של אבא וקיבלתי על עצמי את גזר הדין של להיות מרזה נצחית. הייתי חברת כבוד כמעט בכל מועדון הרזיה בעיר, ידעתי בעל פה את כל רכיבי המזון חשובים יותר וחשובים פחות, נשקלתי כל יום , אכלתי דייאט וניסיתי כל דיאטה חדשה שהגיעה לשוק.

השנים עברו ואני התקדמתי בתחנות החיים - צבא, אוניברסיטה, חתונה, ילדים, קריירה . בכל אחת מהתחנות האלו לא הפסקתי לרגע לשמור, להיות במסגרת, לספור קלוריות, לקזז, אפילו שקלתי קריירה של מאמנת להרזיה בשלב מסוים של חיי, האמנתי שזה מה שיגרום לי לשמור באדיקות, לחנך אחרים לדיאטה.

אבל... בדיוק כמו אמא שלי , שהלכה ועלתה עם השנים למרות הדיאטה שניהלה את חייה, שמתי לב ש גם אני הולכת ומעלה יותר ויותר במשקל עם השנים.

מה אמרה לי בתי בת ה-8 שגרם לי לשנות את חיי?

נקודת המפנה שלי התרחשה לפני 4 שנים. אחרי השבירה התורנית נשקלתי וראיתי שעליתי את כל מה שירדתי. התיישבתי במטבח לאכול עוגה ( אם כבר ...) כאשר בתי בת השמונה נכנסה למטבח, הצעתי לה להצטרף אלי לעוגת השזיפים האהובה עליה אבל היא הסתכלה עלי במבט ביקורתי ואמרה " אמא אני יותר לא אוכלת עוגות ,אני לא רוצה להיות כמוך או כמו סבתא, אני בדיאטה."

זה הכה בי כרעם ביום בהיר, בתי היא ילדה רזה ויפיפייה והייתי בטוחה שכל הנושא הזה של דיאטות לא מעניין אותה לחלוטין ,המילים שלה הבהילו אותי.

לא רציתי שבתי תלכד כמוני במעגל הדיאטות, הייתי בטוחה שבגלל שהיא רזה ויפה רעיון הדיאטה לא יגיע אליה לעולם. הבנתי שהיא מושפעת ממני ושעלי לעשות שינוי גדול בגישה שלי.

הייתי מיואשת, לא הבנתי איפה טעיתי, כל חיי רציתי להיות רזה ולא להיות כמו סבתא ואמא שלי, כל חיי שמרתי על דיאטה באדיקות רבה, ומה שקרה בסוף הוא שהשגתי בדיוק את ההפך. למרות כל הדיאטות, ההקפדות והשמירות, אני שמנה מאי פעם, מרגישה חסרת אונים ותקועה, והכי גרוע בעיני זה שהבעיה עוברת עכשיו גם אל הדור הבא.

חיפשתי דרך לרזות ללא דיאטה

התיישבתי מול מחשב מבולבלת, מיואשת ומתוסכלת.

איך לרזות בלי דיאטה? הקלדתי שאלה בגוגל בטוחה שלא אקבל שום תוצאה, אבל למרבה הפתעתי הופיע מאמר של בלה על הנושא.

התחלתי לקרוא בשקיקה ונגלה לי עולם שלם שלא הייתי מודעת אליו. הגעתי אל פורום doctors הדן בגישת הרזיה ללא דיאטה עם שאלות ותשובות מעולות של שתי מנחות מקצועיות ועדויות רבות של אנשים שאימצו את הגישה והפכו להיות רזים לתמיד בלי דיאטה. זה היה טוב מכדי להיות אמיתי.

מה שכבש אותי זה ההיגיון שבגישה. הנה אחרי כל כך הרבה שנים תמכו שתי המנחות בחוכמה הרבה שלי כשהייתי בת שמונה ובחוכמתו האדירה של אבי שתמיד אמר לי – "דיאטות ואמונות שגויות גורמות להשמנה. לא מה שאת אוכלת לא חוסר כוח רצון". ככל שהעמקתי להתעניין ולקרוא יותר על הגישה הזאת הלכה סקרנותי וגברה והחלטתי לנסות להגיע לבלה לטיפול.

ההפתעה שחיכתה לי אצל בלה

כשהגעתי לבלה בפעם הראשונה ציפיתי לשקילה, תפריט דיאטה מסוג כלשהו ומסגרת.

אבל בלה הפתיעה אותי , היא בקשה ממני לעצום עיניים ולדמיין את עצמי בעוד שנה אחרי שעברתי תהליך ששינה אותי מבפנים והפך אותי להיות רזה בלי דיאטה. למרות שהתקשתי לדמיין וניסיתי להסביר לבלה על הגנים השמנים שלי היא עודדה אותי לנסות.

פגשתי לראשונה את עצמי רזה טבעית

פגשתי את עצמי עומדת על שפת ים לבושה בשמלה לבנה נראית קורנת בריאה שלווה ומאושרת, יותר רזה בהרבה ממה שאני היום אבל לא כמו שתמיד רציתי.

שוחחתי עם עצמי ושאלתי את עצמי שאלות רבות כמו כמה אני שוקלת, איזו דיאטה אני עושה ואיך בכלל הגעתי למה שהגעתי עם הגנים השמנים שלי.

התשובות שקיבלתי הפתיעו אותי, הן היו 3 משפטים ברורים:

תפסיקי עם הדיאטות,

תסמכי על הגוף שלך,

תשני את האמונות שלך.

לכל שאר השאלות שלי כמו איזה תפריט עלי לאכול או כמה קלוריות אני זקוקה. סירבה דמותי העתידית לענות .

החוויה שחוויתי הייתה עוצמתית, חזקה וטלטלה אותי .

למרות שלא ממש האמנתי החלטתי לנסות ולצאת למסע שהוצע לי .

ו...יצאתי למסע שלי אל עצמי

המסע שהפך אותי ממרזה סדרתית לרזה בלי דיאטה ארך שנה אחת בדיוק.

עברתי שנה לא פשוטה אבל מרתקת. כל פגישה הייתה גילוי עצמי ותובנות מדהימות. למרות שעברתי טיפול פסיכולוגי בעברי וחשבתי שאני מכירה את עצמי היטב עבודת גוף שעשיתי עם בלה פתחה לפני סודות חדשים ומרתקים.

השילוב המופלא בין אימון ופסיכותרפיה גופנית אפשרו לי לצאת מכל פגישה עם הרבה תובנות, משימות לבית, ותפיסות חדשות על עצמי.

נפרדתי באופן סוף- סופי- סופני מדיאטה

בשלב הראשון נפרדתי מדיאטה הופתעתי מכמה זה היה קשה עבורי. הבנתי שדיאטה שימשה לי כסוג מסוים של קשר לאמא שלי וכשנפרדתי ממנה סופית נפרדתי גם מאמא. השלב הזה היה מפחיד ביותר עבורי ,פתאום היה מותר לאכול הכול בלי שום מגבלה, ספירה או מסגרת. הייתי בטוחה שאני לא אפסיק לאכול אבל למרבה הפתעתי דווקא בגלל שלא הייתי בדיאטה אכלתי הרבה פחות ממה שחשבתי שאוכל.

למדתי להיות רזה מבפנים

בשלב הבא למדתי להכיר את הדרך בה פועל המוח שלי , על אמונות יסוד שהפנמתי בגיל צעיר ואשר משפיעות על מציאות החיים שלי , איך לשנות אמונות אלו וליצור אמונות חדשות, איך לרתום את הלא מודע שלי כדי להשיג הרזיה לתמיד, ואיך להפוך לרזה מבפנים ללא דיאטה.

שינוי באמונות הפנימיות שלי יצר לי שינוי עמוק בדרך בה ראיתי את המציאות.

התחלתי לחשוב ולהתנהג כמו בעלי הרזה שאף פעם לא ספר קלוריות ותמיד אכל מה שבא לו.

התחלתי להקשיב לגוף שלי

בתחנה הבאה למדתי להתידד עם הגוף שלי, גיליתי שמשך שנים רבות התייחסתי אליו בצורה איומה – התעלמתי מהצרכים שלו, לא אהבתי אותו, הרעבתי אותו מצד אחד ומצד שיני העמסתי עליו הרבה זבל.

קלטתי שגופי המופלא, למרות ההתנהגות שלי , המשיך להיות עבדי הנאמן והיה רוב הזמן בריא חזק ואנרגטי. התובנות האלו היו חשובות מאד.

פתחתי דף חדש ביחסי עם גופי ולמדתי את הצרכים שלו, איך הוא מאותת לי על צרכים אלו, ומה היא הדרך הנכונה ביותר למלא אותם,ואיך מילוי הצרכים של הגוף יכול לעזור לי לרזות בלי דיאטה.

בשלב הבא למדתי הכול על אכילה אינטואטיבית, הסוד הגדול של האנשים הרזים

למדתי להקשיב לרעב, להבדיל בין סוגי רעב שונים ולתת לכל רעב את המזון המתאים לו , על אנרגיית החיים ואיך המזון שאנו אוכלים משפיע עליה, ואיך לאכול מתוך הקשבה מלאה לגוף והנאה גדולה מחווית האכילה.

לבסוף, למדתי על רגשות על החשיבות שלהם, על המשמעות שלהם ואיך להשתמש בהם כדי לחיות חיים מלאים שלווים ומאוזנים.

משך כל אותו הזמן לא דיברנו מילה אחת על אוכל, התנהגות אכילה ומשקל.

למרות שניסיתי לא פעם לכוון לשם התעקשה בלה שאין שום צורך – כשתהפכי לרזה מפנים תדעי מה לאכול ותרדי במשקל אמרה לי פעם אחרי פעם.

לא שמתי לב כמה השתנתי עד ששאלו אותי שוב ושוב איזה דיאטה אני עושה

השינוי הפנימי והחיצוני שעברתי הגיע מאד לאט. בהתחלה לא שמתי לב כמה השתנתי אבל החברות שלי התחילו לשאול אם אני שוב בדיאטה , זה קרה פעם אחרי פעם, במסעדה כשמצאתי את עצמי משאירה חצי מהמנה העיקרית, בחתונה כשהסתפקתי רק במנות הפתיחה, ובאירוח אצל החבר'ה כשסירבתי לכל התקרובת שהוגשה שם כי לא הייתי רעבה. התנהגות הזאת באה לי באופן טבעי בלי שום מאמץ רק מתוך הקשבה ומודעות לגוף שלי.

עם הזמן הבגדים שלבשתי הפכו להיות יותר ויותר גדולים עלי וירדתי יותר משתי מידות במכנסים.

השיא היה כשפגשתי את יעל חברת ילדות שלי שבאה לביקור מולדת ולא ראתה אותי מספר שנים." ואוווו איך רזית" צעקה יעל כשראתה אותי "איזו דיאטה את עושה כמה קלוריות את אוכלת כמה ירדת?" ,הפציצה אותי בשאלות ואני בשלווה רבה עניתי לה כמו שעניתי לעצמי בתרגיל הדמיון שעשיתי אצל בלה לפני שנה "הפסקתי עם הדיאטות, סמכתי על הגוף שלי, שיניתי את האמונות שלי.”

והיום, חיה נפלא ונראית נפלא ללא דיאטה

היום, מספר שנים אחרי התהליך אני עדיין אותו אדם רזה בלי שום דיאטה.

את אמא ואחותי עוד לא הצלחתי לשכנע בנפלאות השיטה (אני ממשיכה לנסות...) אבל לשמחתי הרבה שתי בנותיי הפכו להיות המטיפות הגדולות בכיתות שלהן נגד דיאטות.

 

לסיפורים נוספים חזור למעלה    הדפסה  

בלה אגמון | הרזיה ללא דיאטה

הרזייה לא דיאטה on line
Free your mind, Accept your body
הפכה לרזה


עמוד הבית    |    שאלות ותשובות    |    קישורים שימושים    |    הוסף למועדפים    |    חדשות    |    צור קשר


| More


2010 © כל הזכויות שמורות לבלה אגמון

פותח ע"י Guru4rent מיתוג ועיצוב up grade